Příprava na oGTT | Unilabs

Příprava na oGTT

Jak se připravit před testem

Test se provádí v ranních hodinách po minimálně 8 hodinovém tzv. lačnění. Přesný čas zahájení testu je nutné dodržet. 

Podmínky testu

  • 3 dny před vyšetřením konzumujte běžnou stravu tak, jak jste zvyklí a bez omezení sacharidů a cukru
  • minimálně 24 hodin před vyšetřením vynechejte alkoholické nápoje včetně piva
  • přijďte NALAČNO, tj. alespoň 8 hodin před testem již nic nejezte
  • pijte jen neslazené tekutiny (tj. neslazený čaj, minerálku bez příchutí nebo čistou vodu)
  • před ani během vyšetření nekouřit (platí stejné intervaly jako u lačnění)
  • doporučujeme 24 hodin předem vyloučit zvýšenou tělesnou námahu
  • Léky: Po dohodě s ošetřujícím lékařem vynechejte ráno v den testu léky, které vynechat lze; pravidelně užívané léky s antiinzulinovým účinkem (např.kortikoidy, Thyroxin, progesteron, betasympatomimetika) můžete užít v den testu až po jeho dokončení.
  • Vyšetření oGTT neprovádíme po noční směně, při akutním horečnatém onemocnění a u průjmových onemocnění (důvodem k odložení testu může být např. akutní viróza s horečkami), dále nelze provést vyšetření do 6 týdnů po operaci nebo jiném vážnějším onemocnění (např. infarkt, cévní mozková příhoda, hospitalizace atd.). 
  • Vyšetření nelze provést při zvracení v těhotenství (hyperemesis gravidarum).
  • Dostavte se do odběrové místnosti v určený čas, vezměte s sebou žádanku na vyšetření, kartu zdravotní pojišťovny a občanský průkaz.
  • Vzhledem k tomu, že se jedná o zátěžový test, nelze jej zahájit bez indikace lékaře (žádanka).
  • Pokud máte epilepsii, je lépe zvolit po dohodě s lékařem alternativní postup vyšetření z preventivních důvodů předcházení možných komplikací

Odpovědi na případné dotazy týkající se testu můžete získat na našem klientském centru 800 73 73 83.

Jak probíhá test?

Vyšetření se skládá z odběru krve z loketní žíly nalačno. Poté následuje podání zátěžové dávky cukru (75 g glukózy), kterou vypijete jako sladký ochucený nápoj během 5 až 10 minut v množství 250 ml.

Po dobu vyšetření je nutné dodržovat tělesný klid (setrváte vsedě nebo vleže – nebudete chodit), nekouřit, nejíst. V této době lze vypít max. 250 ml vody. Nelze se vzdálit z odběrového pracoviště (cca 3 hodiny). Na některých odběrových místech je pro vás připraveno vyhrazené místo, kde můžete v klidu vyčkat na všechny odběry. Doporučujeme přinést si sebou knihu nebo časopis. Místa s vyhrazenou zónou pro tyto odběry můžete najít na našich webových stránkách u daného odběrového místa.

Za 1 a za 2 hodiny po vypití nápoje následuje druhý a třetí odběr žilní krve. Tím je vyšetření ukončeno. Ve vzorcích krve bude stanovena hladina glukózy (krevního cukru).

Vyšetření nemá být prováděno v případě, že hladina glukózy v krvi nalačno v těhotenství je rovna nebo přesahuje hodnotu 5,1 mmol/l.

Upozornění na možná rizika

Nápoj, který slouží jako zátěžová dávka, je osmoticky účinnou látkou a může vzácně vyvolat zdravotní obtíže. V případě jakýchkoliv zdravotních potíží (nevolnost, zvracení, mdloba, slabost) ihned uvědomte zdravotnický personál.

Pokud špatně snášíte odběry krve, prosím sdělte tuto okolnost zdravotnickému personálu předem.

Je vhodné mít s sebou svačinu, kterou po skončení testu sníte.

Máte-li alergii na dezinfekční prostředky, prosím sdělte před odběrem tuto informaci zdravotnickému personálu, který s Vámi provádí vyšetření.

U epilepsie je vhodné zvolit alternativní způsob vyšetření.

Vyhodnocení vyšetření

S výsledkem vyšetření Vás seznámí Váš ošetřující lékař, kterému výsledky zašleme.

 

ZPĚT NA REZERVACI